Slovník pojmů

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Z Ž

Absorbce

Absorpce, absorbovat - vstřebat, pohltit.

Acerola

Acerola lysá (Malpighia glabra), zvaná také barbadoská třešeň, je druh subtropické rostliny pěstované pro své plody, bohaté na vitamin C

Adaptogen

rostlinný produkt zvyšující odolnost organismu. Adaptogenní látky mohou působit na konkrétní orgány, ale mnohem častěji mají vliv na celý organizmus a jeho tělesné systémy a funkce.

agens

obecný původce, činitel, účinná látka, příčina nemoci.

alergen

je látka, která u vnímavého jedince vyvolá alergickou reakci, respektive nepřiměřenou imunitní odpověď organismu.

alergická odpověď

Alergie je přecitlivělost neboli nadměrná reakce imunitního systému vůči složkám okolního prostředí.

Alkaloidy

Alkaloidy patří mezi přírodní dusíkaté nejaktivnější látky obsažené v rostlinách. Název alkaloidu je většinou odvozen od latinského rodového jména rostliny, z nichž je tato látka izolována. Jsou to sekundární metabolity rostlin, které vznikají při…

aminokyseliny

základní stavební jednotka bílkovin.

aminolyt

směs aminokyselin a elektrolytů, které se vyplavují během intenzivní svalové zátěže, tyto složky jsou nezbytné, pro udržení správné hladiny vody v organismu a odpovědné za správnou svalovou regeneraci.

Aminolyt

směs aminokyselin a elektrolytů, které se vyplavují během intenzivní svalové zátěže. Jsou nezbytné pro udržení správné hladiny vody v organismu a odpovědné za svalovou regeneraci.

anabolické

syntetické reakce v organismu při kterých vznikají z látek jednodušších, látky složitější.

antiadhezivní

působící proti adhezi - „přilnavosti“

antibiotika

Jsou látky, které zbraňují množení mikroorganismů „bakteriostatické“, nebo je usmrcují „baktericidní“.

antiflogistika

jsou látky, s protizánětlivým účinkem.

antimykotika

Jsou látky, které se využívají k léčbě mykóz, tedy při onemocněních, vyvolaných kvasinkami a houbami.

antioxidant

Jsou látky, které přispívají k ochraně buněk před oxidativním stresem. Neutralizují škodlivé volné radikály a chrání buňky před působením volných radikálů a oxidačním poškozením.

Antiseptický

Protimikrobiální látka, která vede ke snížení rizika infekce, sepse nebo hniloby.

antivirové

účinkující proti virům.

antivirózní

Jsou látky, které se využívají k léčbě virových onemocnění.

antokyany

Antokyaniny jsou typem flavonoidu s antioxidačními účinky. Přirozeně se vyskytují v potravinách – jako pigmenty, které dávají plodům a rostlinám jejich červené, fialové a modré zbarvení.

arginin

je zařazen do skupiny podmíněných esenciálních aminokyselin zejména v době onemocnění. Role argininu: je přínosem pro koně v zátěži zvyšuje průtok krve do plic a svalů. organismus ho využívá k výrobě oxidu dusnatého, který rozšiřuje krevní cévy…

Astaxanthin

Astaxanthin je silný antioxidant. Vyskytuje se v rostlinách jako přirozené barvivo a chrání tělo proti oxidativnímu stresu.

astma

Je chronické zánětlivé onemocnění průdušek, pro které je typický záchvat dušnosti nebo kašle na podkladě zúžení dýchacích cest.  

Atopický

stav organismu, který reaguje přecitlivěle na určitý podnět - látky, které  vyvolávají alergickou reakci, označujeme jako alergeny.Mezi atopická nemocnění patří dýchací obtíže astma, dermatologické obtíže, záněty spojivek a rohovky.

ATP Adenosintrifosfát

Adenosintrifosfát (ATP) je zdrojem energie pro využití a skladování na buněčné úrovni. ATP zachycuje chemickou energii získanou rozkladem molekul potravy a uvolňuje ji jako palivo pro další buněčné procesy. Buňky vyžadují…

Nahoru
251 položek celkem