Slovník pojmů

A B C D E F G H I K L M N O P R S T V Z Ž

Absorbce

Absorpce, absorbovat - vstřebat, pohltit.

Adaptogen

rostlinný produkt zvyšující odolnost organismu. Adaptogenní látky mohou působit na konkrétní orgány, ale mnohem častěji mají vliv na celý organizmus a jeho tělesné systémy a funkce.

alergická odpověď

Alergie je přecitlivělost neboli nadměrná reakce imunitního systému vůči složkám okolního prostředí.

Alkaloidy

Alkaloidy patří mezi přírodní dusíkaté nejaktivnější látky obsažené v rostlinách. Název alkaloidu je většinou odvozen od latinského rodového jména rostliny, z nichž je tato látka izolována. Jsou to sekundární metabolity rostlin, které vznikají při…

aminokyseliny

základní stavební jednotka bílkovin.

antiadhezivní

působící proti adhezi - „přilnavosti“

antibiotika

Jsou látky, které zbraňují množení mikroorganismů „bakteriostatické“, nebo je usmrcují „baktericidní“.

antimykotika

Jsou látky, které se využívají k léčbě mykóz, tedy při onemocněních, vyvolaných kvasinkami a houbami.

antioxidant

Jsou látky, které přispívají k ochraně buněk před oxidativním stresem. Neutralizují škodlivé volné radikály a chrání buňky před působením volných radikálů a oxidačním poškozením.

Antiseptický

Protimikrobiální látka, která vede ke snížení rizika infekce, sepse nebo hniloby.

antivirózní

Jsou látky, které se využívají k léčbě virových onemocnění.

antokyany

Antokyaniny jsou typem flavonoidu s antioxidačními účinky. Přirozeně se vyskytují v potravinách – jako pigmenty, které dávají plodům a rostlinám jejich červené, fialové a modré zbarvení.

astma

Je chronické zánětlivé onemocnění průdušek, pro které je typický záchvat dušnosti nebo kašle na podkladě zúžení dýchacích cest.  

B.A.R.F.,

B.A.R.F. - „Bone and Raw Food,“ v překladu „syrová strava a kosti. “ Způsob krmení psů a koček syrovou stravou.

baktericidní

Baktericidní – ničící nebo hubící bakterie.

Bakterie

nejrozšířenější skupina jednobuněčných prokaryotických organismů na světě.

bakteriostatický

bránící růstu mikrobů.  

Bílkoviny

Bílkoviny neboli proteiny jsou základním stavebním kamenem všech buněk a tkání tvořeny z aminokyselin. V organismu se přirozeně vyskytuje celkem 20 druhů aminokyselin, z nichž 8 je esenciálních. Esenciální aminokyseliny není možné nahradit…

Bioaktivní látky

Bioaktivní látky nejčastěji pocházejí z rostlin, které jim slouží k obraně proti volným radikálům, bakteriím, virům, poranění. V organismu tyto substance poskytují preventivní nebo stimulační účinek.

bioflavonoidy

Bioflavonoidy jsou látky rostlinného původu jedny z nejúčinnější antioxidantů z rostlinné říše. Jejich funkcí je ochrana buněk před volnými radikály.

biologicky aktivní látky

Látky, které působí blahodárně na organismus. antioxidanty, probiotika, probiotika, vitaminy, karotenoidy, esenciální mastné kyseliny, fenolické antioxidanty, fosfolipidy, flavonoidy, fytosteroly, fytostanoly,  složky tuků, aminokyseliny,…

bronchitida

Bronchitida je zánět průdušek dolních cest dýchacích.

buňka

Je základní stavební a funkční jednotka těl živých organismů.

Cushingův syndrom

Cushingův syndrom je soubor symptomů způsobených nadprodukcí hypofyzárních hormonů. U koní toto onemocnění označujeme zkratkou PPID - pituitary pars intermedia dysfunction. Patří mezi nejčastější poruchy endokrinního systému u koní,…

degenerativní

Jedná se o přirozené změny na pohybovém aparátu kloubů, vazů, meziobratlových plotének, obratlů, které se objevují v průběhu stárnutí, vlivem přetěžování, genetickou vadou. 

Nahoru
126 položek celkem