Oleje pro BARF - doplněk i pomocník

Jsme přední výrobci dodávající na trh doplňková krmiva a oleje pro psy a kočky s vysokou účinností.

OLEJEK
Deklarujeme: původ oleje, technologii získávání i konzervaci přírodními antioxidanty, které zabezpečují stabilitu olejů. Naše oleje pro koně, psy a kočky jako jediné, vyhovují kvalitou Evropskému lékopisu.

Co je podstatné při vyběru oleje? Trh s krmivy a doplňky pro BARF více komercionalizuje. Při výběru oleje, je nezbytné dbát na původ, kvalitu a deklarace oleje, aby majitel byl schopen zhodnotit, zda je tento olej či jiný doplněk, je pro psa vhodný.

Je nezbytné míti všechny potřebné informace o produktu, jeho způsobu získávání, konzervace a skladování.
Pokud u živočišných olejů čtete lisovaný za studena, jedná se o klamavou informaci !!!!
Technologicky výroba oleje živočišného původu touto metodou není možná. Při lisování oleje musí dojít k denaturaci bílkovin, to znamená ošetření tepelnou cestou a dalších technologických operací, které jsou pro získání oleje nezbytné. V případě že tyto informace nejsou obsaženy na etiketě výrobku, včetně povinných deklarací majitel by měl pečlivě zvážit koupi takového výrobku. Pokud si není výběrem jist, výrobce na základě informací o složení krmné dávky  a celkovém managementu psa, vhodný olej doporučí. Hodnoty a kvalita oleje je výrazně ovlivněna faktory, jakými jsou: odrůda, klimatické podmínky, způsob sklizně, skladování, technologie zpracování olejnatých semen i konzervace.

Ostropestřcový olej získaný lisováním semen ostropestřce mariánského - Silybum marianum, obsahuje olejové složky s průměrným obsahem: kyseliny linolové 40 - 65 %, olejové 11 - 25 %, palmitové 5 -12 %. Olej má sytě žlutou barvu, charakteristickou rostlinnou vůni a olejovou chuť. Kromě obsahu nenasycených mastných kyselin, semeno obsahuje další složky, které do oleje přechází, vitamin E (alfa-tokoferol), fytosteroly, fosfolipidy.
Zajímavost: někteří dodavatelé u ostropestřcového oleje uvádí obsah silymarinu a jeho blahodárné účinky na jaterní tkáň a detoxikaci organismu. Tato informace je velmi zavádějící a klamavá. Látky, které se na regeneraci jaterní tkáně podílejí,
jsou obsaženy ve slupce semene v cca 3 - 7 % množství.
Jejich získání je možné pouze za pomocí rozpouštědla či jiného extrakčního činidla. Slupka ostropestřce je příliš tvrdá, při lisování oleje ji není možné narušit do takové míry, aby se získal komplex silymarinu (silybin, silychristin, silydianin, silybinin a isosilybin).Pokud chceme zvolit přírodní formu doplňku, určeného pro regeneraci a podporu jaterní tkáně, volíme formu drceného plodu ostropestře mariánskéhonebo formu standardizovaného extraktu.

 OSTROPESTŘEC
Lněný olej je vyráběn lisovaním semen Linum Usitatissimum Linaceae, s průměrným obsahem kyseliny alfa-linolenové 35 - 65 %, linolové 11 - 25 %, olejové 11 - 35 %, stearové 2 - 8 %, palmitové 3 - 8 %. Semeno obsahuje slizové polysacharidy, proteiny, tokoferoly, tokotrienoly, lignany a enzymy. Kyselina linolová, je nutná k biosyntéze kyseliny arachidonové,
kyselina alfa-linolenová (ALA), je zdrojem pro syntézu mastných kyselin EPA (eikosapentaenové) a kyseliny DHA (dokosahexaenové).
Obě tyto biologicky aktivní kyseliny jsou součástí buněčných membrán a tkáňových hormonů.
Pes jako jiní savci potřebuje kyselinu linolovou a kyselinu alfa-linolenovou,jako výchozí surovinu pro další tvorbu fyziologických mastných kyselin. Jejich nedostatek se může projevit snížením obranyschopnosti organismu, změnou pokožky, únavou, poruchou růstu i reprodukce. Lněný olej je nutné uchovávat v chladu a temnu, je silně vysychavý a náchylný k oxidaci i žluknutí, což se projevuje jeho zhořknutím.
 LEN
Brutnákový - Borago officinalis a Pupalkový - Oenothera biennis obsahují nebohatší zdroj nutričně důležité esenciální mastné kyseliny gama - linolenové - GLA. Tuto mastnou kyselinu, tělo přeměňuje na látku podobnou hormonům,
nazývanou prostaglandiny, které zprostředkovávají odpověď organizmu při imunitních, alergických reakcích. Podílejí se na srážní krve, omezení zánětlivých stavů včetně kloubů. Vzhledem k tomu, že GLA se v potravinách vyskytuje jen vzácně,
je brutnákový olej s průměrným obsahem kyseliny gama-linolenové 10 -23 %, linolové 25 - 40 %,
pupalkový olej s průměrným obsahem kyseliny gama-linoleové 8 -11 %, linolové 44 - 70 %, dostupným doplňkem, jak pokrýt každodenní potřebu GLA. Kyseliny linolová, gama-linolenová, arachidonová mají schopnost procházet kožní bariérou, kdy přispívají k regeneraci fosfolipidové membrány fibroblastů, které jsou odpovědné za pružnost pokožky. Oleje lze využít u psů i koček k podpůrné léčbě dermatologických onemocnění, suché, devitalizované pokožky, při alergických reakcích na živočišné tuky.
 BRUTPUP


Konopný olej
je získáván ze semen konopí setého - Canabis sativa.
Zvýšený obsah chlorofylu dodává oleji zelenou barvu,
s lehkým nádechem oříškové chuti a proměnlivým poměrem kyselin alfa-linolenové 13 - 35 %, linolové 44 - 65 %,
gama-linolenové 2 - 4 %, olejové 5 - 25 %, stearové 0,5 - 5 %, palmitové 6 %.

Poměr esenciálních omega 3 & 6 mastných kyselin je ideální. Své uplatnění nachází při zlepšení kvality pokožky, podpoře imunitního, nervového,kardiovaskulárního systému i podpoře trávicích funkcí. Olej by měl být vyroben a deklarován ze semen povolených odrůd konopí, která neobsahují THC, ani jiné psychotropní látky ovlivňující vědomí.

KONOPI

Oleje z klíčků pšenice, kukuřice, ovsa Každé klíčící semeno má v sobě výživnou energii pro růst celé rostliny a obsah těchto látek je extrémě vysoký. Z těchto klíčků je zpracován olej, který obsahuje až 70 % EMK, z toho až 55 % kyselinu linolovou, vitaminy A, B, D, E, K, koenzym Q10, zinek, vykazující antioxidační aktivitu. Regenerační a hojivé schopnosti oleje se podílejí na zlepšení stavu pokožky, omezení tvorby prasklin, je vhodný k ošetření dásní a zubů.
Olej lze přidávat celoročně.

 KLICKYO
Kokosový tuk - Cocos nucifera není ve skutečnosti olejem, ale tukem. Obsahuje zhruba 90 %(MCT), nasycených mastných kyse­lin, které organismus zpracovává přímo v játrech, kde jsou využity jako zdroj rychlé energie. Své uplatnění najde zejména při zvýšené zátěži (dostihy, agility, flyball, coursing). Zajímavostí tohoto tuku je obsah kyseliny kaprylové C8 : 0,
která může být vhodným doplňkem při podpůrné léčbě kvasinkových infekcí,
podílí se na likvidaci membrán lipidů bakterií, virů, plísní a kvasinek, působí jako přírodní antibiotikum. Tuk lze přidávat do krmné dávky, i aplikovat na pokožku.

 KOKOS
Krill PURE je doplňkové krmivo obsahující 100 % Krunýřovku krillovou- Euphausia superba. Obsahuje 55 % mořských bílkovin, 25 % krillového oleje bohatého na Omega -3 mastné kyseliny s dlouhým řetězcem (EPA 10 % a DHA 6 %) s vysokou vstřebatelností ve formě fosfolipidů. Krillový olej je zdrojem tří důležitých fosfolipidů - jsou to fosfatidylcholin, fosfatidylinositol a fosfatidylethanolamin. Molekuly EPA a DHA v krillovém oleji jsou vázány na fosfolipidy,
které zvyšují jejich vstřebatelnost a využitelnost ve srovnání s běžnými rybími oleji. Krillový olej je bohatý na antioxidanty kantaxantin a astaxanthin, vitamin E, A, betakaroten a další karotenoidy. Antioxidanty v krillovém oleji, v kombinaci s jinými bioaktivními látkami pracují synergicky a zabraňují oxidaci oleje. Antioxidační vlastnosti omega-3 mastných kyselin
v krillovém oleji jsou až 40 x silnější, než účinky antioxidantů omega-3 mastných kyselin běžných rybích olejů. V malém dávkování krillového oleje dosáhneme lepších výsledků, než pomocí tradiční omega-3 z rybího tuku, ve kterém jsou Omega-3 kyseliny vázány na glyceridy.Krillový olej je v sypké formě stabilní a nenáročný na skladování.
Denní dávka 10 g KRILL PURE obsahuje 2,5 ml krillového oleje = 5 želatinových kapslí doplňku s krillovým olejem.
KRILL

Oleje z mořských ryb, živočichů a řas jsou vynikajícím zdrojem omega 3 mastných kyselin (EPA & DHA). Oleje rozdělujeme na oleje z rybích těl (sleď, losos, makrela, tuňák), další mořští živočichové - zooplankton (krill), rostliny - mořské řasy,
oleje z rybích jater (treska, žralok), s vyšším obsahem vitaminu A & D. Kyselina dokosahexaenová – DHA a eikosapentaenová – EPA, jsou nenasycené mastné kyseliny, které jsou nezbytné pro řízení a souhru životních procesů v organismu. Jsou nezbytné pro funkci kůže, srdce, krevního oběhu, kostí, sítnice, nervového a imunitního systému a funkcí dalších vnitřních orgánů. U starších psů postižených artritidou vykazují snížení zánětlivosti, které mají vliv na ztuhlost i citlivost nosných kloubů. Studie prokazují, že aditivování krmné dávky EPA & DHA u březích fen, která poskytuje DHA
svému plodu prostřednictvím placenty a později prostřednictvím mateřského mléka, se u mladých jedinců zlepšila koncentrace, učenlivost, poslušnost a odolnost vůči stresu při zátěži.
Jednodruhové i směsné oleje z mořských ryb a živočichů, bychom měli pravidelně zařazovat do krmných dávek. Oleje z mořských ryb je po otevření nutné uchovávat v chladu a temnu.

Náš článek byl publikován va časopise Pes přítel člověka, do kterého pravidelně přispíváme.

Adresa autora:
Darina Řízková Horáková - za společnost DromyVet s.r.o.


Články a příspěvky jsou před šířením a zveřejňováním chráněny autorským zákonem.

 

 RYBY