Často se setkáváme zejména v letním období s termínem doplnit elektrolyty. Co to znamená a kdy je vhodná doba pro jejich použití?
Pojďme si říct, co to jsou elektrolyty.
Elektrolyty jsou minerály přesněji – ionizované formy minerálních solí – chlorid, sodík, draslík, hořčík, vápník, fosfát a bikarbonát ve formě aniontů se záporným elektrickým nábojem a kationtů s kladným záporným elektrickým nábojem. V organismu mají nezastupitelnou roli v mnoha základních tělesných funkcích: zajišťují správnou hydrataci, regulují chemické reakce, udržují hladinu a rovnováhu uvnitř a vně buněk, přispívají k vyrovnávání pH krve. Tyto minerály jsou nezbytné pro přenos elektrických impulsů v těle, což je zásadní pro funkci srdce, svalů i nervového systému.
Sodík (Na⁺): generuje a přenos elektrických signálů, které spouštějí svalovou kontrakci.
Draslík (K⁺): je nezbytný pro ukončení svalové kontrakce a zahájení relaxace. Obnovuje klidový potenciál buněk po kontrakci.
Vápník (Ca²⁺): umožňuje svalovou kontrakci, spouští uvolňování energie z ATP, což je nutné pro kontrakci svalových vláken.
Hořčík (Mg²⁺): pomáhá při svalové relaxaci a působí proti účinkům vápníku v buňkách, podporuje uvolnění svalů.
V komplexu se jedná o elektrolytovou rovnováhu, kdy H2O a elektrolyty zajišťují distribuci do buněk a orgánů, které jí potřebují. Všechny jsou zcela zásadní. V největším množství koně potřebují sůl, která vzniká spojením sodíku a chloridu (NaCl), následně draslík, hořčík a vápník.
Správná rovnováha elektrolytů je klíčová! Každý kůň se potí a s potem odchází z těla velké množství vyloučených elektrolytů, zejména při změně klimatických podmínek, zátěži i onemocnění. Důležité je zmínit, že elektrolyty neodchází pouze potem, ale i jejich vylučováním z organismu, kdy může hladina elektrolytů klesnout na kritickou úroveň.
Elektrolyty mohou být ztraceny z organismu různými způsoby:
Potem: při fyzické aktivitě nebo teplotních změnách tělo produkuje pot jako mechanismus k ochlazení. Při tomto procesu jsou elektrolyty, zejména sodík a chlorid, vylučovány spolu s potem. Množství elektrolytů, které kůň ztrácí potem, závisí na teplotě jeho těla i okolí, vlhkosti, pracovní zátěži a délce trvání této aktivity. Pocení je přirozený a klíčový proces pro udržení tělesné teploty, ale zároveň vede k úbytku důležitých elektrolytů.
Močí (diuréza): ledviny mají klíčovou roli při regulaci hladin elektrolytů v těle. Množství elektrolytů v moči je regulováno hormony, jako je aldosteron, který ovlivňuje zpětné vstřebávání sodíku a vylučování draslíku a vody.
Trávení: přirozeně prostřednictvím stolice. Důležité je zmínit nadměrnou ztrátu sodíku a draslíku u kolikových a průjmových stavů, kdy může hladina elektrolytů klesnout na kritickou úroveň a způsobí dehydrataci.
Dýchání: malé množství elektrolytů, zejména oxid uhličitý (CO2) a vodík (H+), je ztraceno dýcháním. Při hyperventilaci, což je stav, kdy se dýchání zrychlí a dochází k nadměrnému vypouštění CO2, může kůň ztrácet elektrolyty, což může ovlivnit rovnováhu pH v těle. Hyperventilace se často vyskytuje při stresu, respiračních problémech (například astma) nebo při intenzivní fyzické námaze, kdy se kůň snaží zvýšit příjem kyslíku. Tento proces je obzvláště významný u koní s chronickými dýchacími problémy, kdy se může projevit zvýšenou ztrátou elektrolytů.
Žlázy: slinné a slzné žlázy vylučují elektrolyty, přičemž nejčastěji jde o sodík a chlorid. Tento proces je však obvykle méně významný v porovnání s jinými způsoby ztráty elektrolytů, jako je pocení nebo trávení. Při některých zdravotních problémech (např. záněty ústní dutiny nebo slzných žláz) může být tento výtok elektrolytů zvýšený, ale obvykle není tento způsob ztráty elektrolytů hlavním faktorem, který ovlivňuje rovnováhu elektrolytů u koní.
Příznaky dehydratace a nedostatek elektrolytů má různé projevy:
Ztráta elasticity kůže: vytáhněte kůži na krku koně a sledujte, jak rychle se vrátí zpět do normální polohy. U dehydratovaného koně bude vrácení kůže pomalé nebo dokonce může trvat delší dobu.
Suché sliznice: zkontrolujte sliznice dásní, očí. Suché sliznice naznačují dehydrataci.
CRT: doba plnění kapilár (CRT, capillary refill time) na dásních a barva sliznic.
Snížená produkce moči: snížená produkce moči než obvykle, naznačuje dehydrataci.
Ztráta chuti k jídlu: dehydratace koně vede k poklesu chuti a přijmu krmiva.
Zvýšená dechová a tepová frekvence: snaha udržet krevní oběh a zásobení kyslíkem, dochází ke zvýšení dechové a tepové frekvence.
Rektální teplota: v průběhu zátěže se pohybuje v rozmezí 38- 39,5 °C. Pokud je teplota vyšší než 39,8 °C, jedná se o přehřátí koně.
Svalový třes a křeče: nedostatek elektrolytů, zejména draslíku a vápníku ovlivňuje excitabilitu svalových buněk a snižuje jejich schopnost generovat kontrakce.
Zmatenost nebo neklid: nedostatek elektrolytů, které jsou klíčové pro nervový systém a přenos elektrických impulzů ovlivňuje chování koně.
Únava: nedostatek draslíku snižuje účinnost energetických procesů i produkci energie v těle, která vede k únavě a pocitu slabosti.
Porucha acidobazické rovnováhy: rovnováha vápníku a draslíku může vést k metabolické acidóze nebo alkalóze.
Mohou být uloženy elektrolyty v těle nebo je musíme doplňovat? Ano i ne.
Některé elektrolyty jako vápník a fosfát, jsou součást kostní hmoty a mohou být z části využívány jako zásoba. Elektrolyty, které vyžadují pravidelné doplnění jsou sodík, draslík a chloridy, které se z organismu běžně ztrácí. Vše záleží na intenzitě a stavu koně.
Stačí sůl nebo je nutný elektrolyt?
Sůl je každodenní nezbytnou součástí krmné dávky, stimuluje žízeň a podněcuje koně k pití. Sůl podáváme formou krmiva, solného lizu, minerálně vitaminového premixu, nebo čisté soli do krmné dávky v množství 20 – 25 g denně, zejména v průběhu letních měsíců.
Mozek hraje klíčovou roli v regulaci pití a udržování rovnováhy tekutin v těle. Má nastaveny obranné i ochranné mechanismy, které říkají napij se nebo přestaň pít, když je hladina sodíku v organismu v normě.
Elektrolyty preventivně nebo cíleně?
Při posouzení, zda použít elektrolyt nebo pouze sůl, je třeba zvážit několik faktorů, včetně intenzity aktivity, délky trvání zátěže, podmínek prostředí a individuálních potřeb koně.
Krátkodobá, mírná aktivita a mírné klima: můžeme poskytnout koni pouze sůl a dostatek tekutin, aby udržel rovnováhu elektrolytů. V takových případech je sůl dostatečná pro udržení běžné hladiny sodíku a chloridu v těle.
Dlouhodobý intenzivní trénink / závody / přesun / stresové situace / horké počasí /nadměrné pocení / kolikové obtíže / průjmové stavy /dýchací obtíže u všech forem koňského astmatu.
Podáním elektrolytu zvýšíte hladinu energie a zajistíte dostatečnou hydrataci a vyvážený poměr minerálních solí. Elektrolyt pomáhá zmírnit vyčerpání a urychluje a zkracuje potřebnou dobu regenerace organismu po fyzické zátěži. Dromy Elektrolyt - Aminolyt Elektro-Aminolyt je doplněk pro podporu rychlé rehydratace. Obsahuje koncentrovanou dávku minerálních solí, esenciálních aminokyselin, vitaminů, které pomáhají organismu normalizovat metabolismus na optimální fyziologickou hranici. Neobsahuje glukózu, je vhodný i pro koně s výskytem EGUS.
Jaká pravidla dodržovat?
Vždy zajistěte, aby měl kůň dostatečné množství samostatné čerstvé a pitné vody k dispozici i přes podání elektrolytu do krmné dávky nebo vody.
Elektrolyty podávejte adekvátně dle situace na aktuální hmotnost zvířete.
U koní, kteří jsou po intenzivní zátěži / kolikové a průjmové stavy podávejte vodu z kbelíku pro dostatečný přehled o množství přijmu tekutin.
Nepodávejte elektrolyt u přehřátých a dehydratovaných koní u kterých je nejdříve nutné zchlazení a zavodnění.
Nepodávejte u koní, kteří nepřijímají tekutiny a odmítají krmnou dávku.